• A-
  • A
  • A+
четврток, 21 јуни 2018, 

Австралиски војници развеале нацистичко знаме во тек на операција во Авганистан

Австралиски војници развеале нацистичко знаме во тек на операција во Авганистан

Сиднеј, 14 јуни 2018 (МИА) - Австралиски војници развеале нацистичко знаме за време на една од операциите во Авганистан што војската тогаш го оцени како „лоша шега“, а премиерот Малком Турнбул како потег кој е „потполно неприфатлив“.

Австралиската телевизија Еј-Би-Си објави фотографија од тој инцидент кој се случи во 2007 година, наведувајќи оти пред се работело за „лоша шега“ отколку за нацистички чин. 

-  Знамето за кратко се виореше на едно од возилата на австралиската војска vo 2007 година. Командантот веднаш го тргнал, појасни Министерството за одбрана, наведува Еј-Би-Си.

-Знамето  е тргнато, а одговорните казнети, изјави премиерот. ир/зш/09:09

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ