• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Австралиски војници развеале нацистичко знаме во тек на операција во Авганистан

Австралиски војници развеале нацистичко знаме во тек на операција во Авганистан

Сиднеј, 14 јуни 2018 (МИА) - Австралиски војници развеале нацистичко знаме за време на една од операциите во Авганистан што војската тогаш го оцени како „лоша шега“, а премиерот Малком Турнбул како потег кој е „потполно неприфатлив“.

Австралиската телевизија Еј-Би-Си објави фотографија од тој инцидент кој се случи во 2007 година, наведувајќи оти пред се работело за „лоша шега“ отколку за нацистички чин. 

-  Знамето за кратко се виореше на едно од возилата на австралиската војска vo 2007 година. Командантот веднаш го тргнал, појасни Министерството за одбрана, наведува Еј-Би-Си.

-Знамето  е тргнато, а одговорните казнети, изјави премиерот. ир/зш/09:09

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...