• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

ОБСЕ: Скопје и Атина постигнаа историски договор

ОБСЕ: Скопје и Атина постигнаа историски договор

Рим/Виена, 14 јуни 2018 (МИА) - Претседавачот на ОБСЕ, италијанскиот министер за надворешни работи Енцо Моаверо Миланези, и генералниот секретар на таа организација Томас Гремингер, го поздравија договорот меѓу Скопје и Атина за решавање на спорот за името. 

Тие во соопштенијата наведуваат дека договорот е чекор напред кон јакнење на регионалната стабилност.

-  Им честитам на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за нивното лидерство и посветеност на овој процес кој е  многу важен за двете земји, за Југоисточна Европа и за Европа во целост, вели Моаверо, додавајќи оти ова е единствена можност што мора да се искористи.

Гремингер, пак, го нагласува значењето на дијалогот и компромисот во  овој процес.

 - Овој историски договор може да доведе до долгорочно решение во корист на сите граѓани и на целиот регион, наведува генералниот секретар на ОБСЕ. дма/са/08:41

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...