• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Претседателот Иванов во официјална посета на Бугарија

Претседателот Иванов во официјална посета на Бугарија

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) - Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев.

Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни почести ќе биде пречекан од бугарскиот претседател Радев.

Предвидено е двајцата претседатели да одржат тет-а-тет средба, по што двете официјални делегации ќе одржат пленарен состанок. Претседателот Иванов, придружуван од претседателот Радев, ќе положи венец пред Споменикот на Непознатиот војник во Софија.

За време на официјалната посета, претседателот Иванов ќе има средба со претседателот на Народното Собрание на Република Бугарија, Цвета Карајанчева, со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со заменик претседателот на Владата и министер за надворешни работи, Екатерина Захариева.

Претседателот Иванов ќе го посети и Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија, каде е предвидена средба со македонски граѓани, стопанственици и културни дејци кои живеат и работат во Република Бугарија.

За време на официјалната посета на Бугарија претседателот Иванов ќе биде придружуван од сопругата Маја Иванова. дма/са/09:23

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.



НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...