• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Министерството за правда на САД тврди дка Коми отстапил од нормите на ФБИ

Министерството за правда на САД тврди дка Коми отстапил од нормите на ФБИ

Вашингтон, 14 јуни 2018 (МИА) - Поранешниот директор на Федералното истражно биро Џејмс Коми отстапувал од нормите на ФБИ, но не постојат докази дека тоа го правел поради политичка пристрасност, изјави генералниот инспектор  на американското Министерство за правда Мајк Хоровиц.

- Иако заклучивмне дека неговите одлуки не се резултат на политичка пристрасност, секако дојдовме до заклучок дека со јасно и драматично отстапување од нормите на ФБИ, Коми придонел за негативниот углед на ФБИ, рече Хоровиц.

Коми се наоѓа под истрага за можна соработка со Русија за време на американските претседателски избори во 2016 година. ссм/18:14

###Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...