• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 јули 2018, 

Состанок на Комисијата за Спогодбата за заштита на малцинствата во Македонија и Хрватска

Состанок на Комисијата за Спогодбата за заштита на малцинствата во Македонија и Хрватска

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Во Скопје денеска ќе се одржи третиот состанок на Меѓувладина мешовита комисија (ММК) за спроведување на Спогодбата за заштита на македонското малцинство во Република Хрватска и хрватското малцинство во Република Македонија.

Македонската страна во ММК ќе биде предводена од министерот задолжен за дијаспора Едмонд Адеми, а од хрватската страна од државниот секретар на Средишниот уред за Хрватите надвор од Република Хрватска, Звонко Милас. мч/дма/09:12

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ