• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 јули 2018, 

Трамп: Еден ден Иран ќе ме повика за да се договориме

Трамп: Еден ден Иран ќе ме повика за да се договориме

Брисел, 12 јули 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека еден ден ќе попуштат тензиите во односите помеѓу САД и Иран и оти очекува повик од Техеран.

Тој додаде дека сега Техеран се однесува кон Вашингтон со многу повеќе почитување откако САД се повлекоа од Договорот за иранската нуклеарна програма.

- Знам дека Иран има многу проблеми и дека им се урива економијата. Но, ова ќе Ви го кажам: Во еден момент ќе ме повикаат и ќе ми речат - „ајде да се договориме“. И ќе постигнеме договор, посочи Трамп. 

Претходно, државниот секретар на САД, Мајк Помпео ги повика американските сојузници да помогнат Иран да биде ставен под економски притисок и го обвини Техеран дека продолжува да продава оружје на Блискиот Исток и покрај резолуциите на Обединети нации.

- Треба да го прекинеме целото финансирање, што режимот го користи, за да финансира тероризам и посредува војни, напиша Помпео на Твитер пред средбата во Брисел со Високата претставничка на Европска унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини. ми/15:14

###

 

ми/

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.