• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Јилдирим избран за претседател на турскиот Парламент

Јилдирим избран за претседател на турскиот Парламент

Анкара, 12 јули 2018 (МИА) - Турските пратеницви денеска го избра поранешниот премиер Бинали Јилдирим за претседател на Големото турско народно собрание.

Јилдирим е избран со 335 гласови „за“ во третиот круг гласање, при што учествуваа 584 пратеници од вкупно 600.

Јилдирим е 28 претседател на турскиот Парламент. ми/18:05

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...