• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Конференција „Стабилизирачки ефекти од процесот на евроатлантска интеграција“

Конференција „Стабилизирачки ефекти од процесот на евроатлантска интеграција“

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во Министерството за надворешни работи денеска и утре ќе се одржи меѓународна конференција „Стабилизирачки ефекти од процесот на евроатлантска интеграција: Работиме заедно против хибридните закани“.

На конференцијата ќе учествуваат вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, државниот секретар во МНР Виктор Димовски, националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски, како и високи претставници на НАТО, претставници на дипломатскиот кор во земјата, академската заедница и граѓанскиот сектор.

Организатори на конференцијата се Министерството за надворешни работи на Република Македонија и Конзорциумот на партнерството за мир, oдделот на НАТО за справување со новите безбедносни предизвици, во соработка со Евроатлантскиот совет, Воената академија „Генерал Михајло Апостолски“ и Факултетот за безбедност.

Како што соопшти МНР, целта на дводневната конференција e да се согледаат предизвиците и начините за справување со хибридните закани, појавните облици и нивното влијание врз интегративните процеси на земјите од Западен Балкан.

На Конференцијата, покрај експертите од НАТО, предвидено е излагање да има и амбасадорот Антонио Мисироли, помошник на генералниот секретар на НАТО во Одделот за справување со новите безбедносни предизвици. нд/са/07:37

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...