• A-
  • A
  • A+
вторник, 16 октомври 2018, 

Вашингтон подготвен за обнова на преговорите со Пјонгјанг

Вашингтон подготвен за обнова на преговорите со Пјонгјанг

Вашингтон, 19 септември 2018 (МИА) - САД денеска ги поздравија „важните презмени обврски“ од страна на Северна Кореја за време на средбата меѓу севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин и најавија подготвеност за обнова на дијалогот со Пјонгјанг.

Во соопштение на аемриканскиот државен скертар Мајк Помпео се нагласува дека САД се подготвени за итна обнова на преговорите со Северна Кореја насочени кон брзо нуклеарно разоружување, што би требало да заврши до 2021 година.

Помпео во соопштението наведува и дека денеска го поканил севернокорејскиот министер за надворешни работи Ри Јонг-хо да се сретна следната недела во Њујорк, на маргините на заседанието на Генералното собрание на ОН. сп/21:50

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Никол Кидман се разобличи до непрепознатливост заради улога

Холивудската ѕвезда Никол Кидман се промени до неп...

Пронаjден викиншки брод во Норвешка

Археолозите веруваат дека пронашле остатоци од сре...

Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера н...

Премијата за американската лотарија се искачи на 654 милиони долари

Премијата за американската игра на среќа „Мега мил...

Арда Tуран се соочува со 12,5 години затвор за нападот врз Беркај Шахин

Обвинителството во Истанбул побара затворска казна...