• A-
  • A
  • A+
вторник, 16 октомври 2018, 

САД: Рохани причината за проблемите треба да ја бара во Иран

САД: Рохани причината за проблемите треба да ја бара во Иран

Њујорк, 23 септември 2018 (МИА) - Американската амбасадорка во Обединети нации, Ники Хејли го осуди вчерашниот напад врз воената парада во Иран, при што загинаа 29 луѓе, а над 50 беа повредени.

Таа додаде и дека иранскиот претседател Хасан Рохани причината за проблемите треба да ја бара во земјата, а не да ги обвинува САД за поттикнување на такви акции

- САД го осудуваат секој терористички напад каде било, точка, посочи Хејли.

Техеран за нападот во Ахваз ги обвини арапските сепаратисти како и една „мала“ држава од Персиски Залив.

- САД ги поддржуваат сите мали платенички земји кои ги гледаме во регионот. Нив ги охрабруваат Американците, изјави Рохани пред поаѓањето за Њујорк, каде присуствува на седница на Генералното собрание на ОН.

Хејли на таквите обвинувања возврати дека Рохани треба да гледа што му се случува дома, каде Иранците протестираат, дека сите пари кои пристигнуваат во Иран се за војската која го угнетува народот.

- Мислам дека на Иранците им е доста и оти се од тоа доаѓа, истакна Хејли. ми/18:11

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Ричард Маден од „Игра на тронови“ може да биде новиот Џејмс Бонд

Британскиот актер Ричард Маден во иднина може да г...

Мел Би „брутално искрена“ за сексот, дрогата, депресијата

Поранешната „Спајс девојка“ Мел Би ја објави автоб...

Никол Кидман се разобличи до непрепознатливост заради улога

Холивудската ѕвезда Никол Кидман се промени до неп...

Пронаjден викиншки брод во Норвешка

Археолозите веруваат дека пронашле остатоци од сре...

Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера н...