• A-
  • A
  • A+
вторник, 16 октомври 2018, 

Германија ја продолжува контролата на границата со Австрија

Германија ја продолжува контролата на границата со Австрија

Берлин, 12 октомври 2018 (МИА) - Германија ја продолжи привремена контрола на границата со Австрија за десет месеци поради загриженоста дека надворешните граници на ЕУ не се доволно заштитени, соопшти денеска германското Министерство за внатрешни работи.

Германија во соработка со Австрија, Данска, Шведска и Норвешка ја донесе таквата одлука.

Данската Влада во петокот издаде слично соопштение, наведувајќи ја како причина заканата од тероризам.

Германија и земјите членки на шенген  зоната во 2015 година воведоа итна контрола на границите, откако повеќе од милион бегалци и мигранти влегоа во Европа.

Продолжението на контролата на границите, кое ќе стапи во сила во декември, ќе трае до 11 мај 2019 година. ир/ми/15:42

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Мел Би „брутално искрена“ за сексот, дрогата, депресијата

Поранешната „Спајс девојка“ Мел Би ја објави автоб...

Никол Кидман се разобличи до непрепознатливост заради улога

Холивудската ѕвезда Никол Кидман се промени до неп...

Пронаjден викиншки брод во Норвешка

Археолозите веруваат дека пронашле остатоци од сре...

Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера н...

Премијата за американската лотарија се искачи на 654 милиони долари

Премијата за американската игра на среќа „Мега мил...