• A-
  • A
  • A+
среда, 17 октомври 2018, 

Либан: Спасени 32 мигранти на Медитеранот

Либан: Спасени 32 мигранти на Медитеранот

Бејрут, 12 октомври 2018 (МИА) - Мировните сили во Либан помогнаа во спасување на 32 мигранти, кои преку Медитеранот настојувале да стигнат до Кипар, соопштија денеска силите УНИФИЛ.

Меѓу спасените мигранти се и шест жени и седум деца.

Поморските сили од составот УНИФИЛ известија дека чамецот останал без гориво, и дека мигрантите биле без храна и вода четири дена.

Либанската војска соопшти дека најголем број од мигрантите се од Сирија.

Тие биле пренесени во Бејрут со либански патролни чамциир/ми/16:11

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Ричард Маден од „Игра на тронови“ може да биде новиот Џејмс Бонд

Британскиот актер Ричард Маден во иднина може да г...

Мел Би „брутално искрена“ за сексот, дрогата, депресијата

Поранешната „Спајс девојка“ Мел Би ја објави автоб...

Никол Кидман се разобличи до непрепознатливост заради улога

Холивудската ѕвезда Никол Кидман се промени до неп...

Пронаjден викиншки брод во Норвешка

Археолозите веруваат дека пронашле остатоци од сре...

Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера н...