• A-
  • A
  • A+
вторник, 16 октомври 2018, 

Погребана убиената бугарска новинарка

Погребана убиената бугарска новинарка

Русе, 12 октомври 2018 (МИА) - Стотици граѓани, роднини, пријатели и колеги денеска се простија од убиената бугарска новинарка Викторија Маринова на погребот во нејзиниот роден град Русе.

Градоначалникот на Русе Пламен Стоилов рече дека „бруталното убиство на новинарката фрлило сенка на мирниот град“.

- Во вакви моменти, освен болка, човек не може да чувствува друго. Ние испраќаме млада девојка од 30 години, мајка. Убиена на особено суров начин. Болка и лутина, нема ништо друго да се каже. Поради тоа јас ќе инсистирам на максимална казна. Оние што ќе си дозволат дури и да помислат на такво нешто, мора да бидат уништени од законот, рече Стоилов.

Обвинителството во германскиот град Целе денеска соопшти дека лицето осомничено за убиството на 30-годишната новинарка наскоро ќе биде екстрадиран во Бугарија.

- Дваесетгодишното момче призна дека под дејство на алкохол и дрога „ја удрил жртвата“ и ја „фрлил во грмушка“. Тој исто така тврди дека не „сакал да ја убие жртвата и негира дека ја силувал“, наведува Обвинителството. ссм/16:25

###


 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Никол Кидман се разобличи до непрепознатливост заради улога

Холивудската ѕвезда Никол Кидман се промени до неп...

Пронаjден викиншки брод во Норвешка

Археолозите веруваат дека пронашле остатоци од сре...

Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера н...

Премијата за американската лотарија се искачи на 654 милиони долари

Премијата за американската игра на среќа „Мега мил...

Арда Tуран се соочува со 12,5 години затвор за нападот врз Беркај Шахин

Обвинителството во Истанбул побара затворска казна...