Чешка ќе продолжи да финансира проекти во Македонија

Чешка ќе продолжи да финансира проекти во Македонија

Скопје, 28 мај 2018 (МИА) - Заменик министерката за финансии, Ширет Елези, денеска оствари средба со амбасадорот на Република Чешка, Мирослав Томан при што разговарале за унапредување на соработката во повеќе сегменти како и за размена на искуства.

Како што соопшти Министерството за финансии, амбасадорот Томан најави дека Република Чешка ќе продолжи да финансира проекти во Македонија.

- Исто така, на средбата амбасадорот истакна дека економската промоција на нашата земја ќе продолжи и во иднина се со цел привлекување на повеќе чешки директни инвестиции во Македонија, наведуваат од Министерството. вг/скс/12:45

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...