• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

НБРМ организираше работилница за финансиската технологија ФинТек

НБРМ организираше работилница за финансиската технологија ФинТек

Скопје, 29 мај 2018 (МИА) - Внимателно го следиме развојот на финансиската технологија ФинТек, проценувајќи ги придобивките и ризиците што тие ги носат и се обидуваме да го постигнеме оптималниот бенефит, имајќи го предвид локалниот контекст, истакнала гувернерката на Народната банка на Република Македонија (НБРМ) Анита Ангеловска-Бежоска во обраќањето на работилницата за ФинТек што вчера ја реализираше НБРМ.

Ангеловска - Бежоска укажала дека важен чекор во оваа насока е нацрт-законот за плаќања, што се очекува да обезбеди импулс за нови иновативни компании со иновативни, но безбедни финансиски услуги.

Како што соопшти НБРМ, на работилницата дел од стручните лица на централната банка подетално се запознавале со  новата финансиска индустрија и било анализирано колку е актуелно ова прашање во глобални рамки и какви се досегашните искуства на земјите каде што има развиена ФинТек индустрија и во земјите во развој.

Народната банка на РМ, ја организираше работилницата со поддршка од Фондот за развој на Европскиот фонд за Југоисточна Европа (ЕФСЕ ДФ).лв/сд/11:35

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...