• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Консултации за законот за јавни набавки со институции

Консултации за законот за јавни набавки со институции

Скопје, 8 јуни 2018 (МИА) - Во Министерството за финансии се одржа јавна дебата со институциите за Нацрт текстот за законот за јавни набавки, со што завршува процесот на јавни консултации.

Законот, како што соопшти Министерството за финансии, најдоцна треба да биде донесен во октомври и ќе почне да се применува од наредната година

- Во текстот на новиот Закон се предвидува зголемена транспарентност на постапките. Тој ќе ја подобри ефикасноста, ќе стави акцент на најдобрата економска понуда, ќе ги поедностави процедурите. Се обезбедуваат и услови за реална конкуренција. Предвидени се нови постапки, нови алатки во делот на електронските јавни набавки, има нови вредносни прагови за примена на Законот, но и зајакната контрола,  истакна министерот за финансии Драган Тевдовски.скс/лв/19:55

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ