Грант од 4,6 милиони евра од Швајцарија за комуналната инфраструктура во Гостивар

Грант од 4,6 милиони евра од Швајцарија за комуналната инфраструктура во Гостивар

Скопје, 11 јули 2018 (МИА) - Општина Гостивар доби грант од 4,6 милиони евра неповратни средства од Швајцарскиот државен секретаријат за економски прашања (СЕКО) за подобрување на водоводната и канализациската инфраструктура во општината. 

Во Министерството за финансии, денеска беше потпишан договор со кој овој грант се става на располагање на општината. Договорот го потпишаа министрите за финансии Драган Тевдовски и за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот на ЈП Комуналец - Гостивар Исак Лазами и претставник од КфВ банката, која е администратор на грант средствата, Рене Ескеман.

Како што соопштија од Министерството за финансии, вкупната сума, која ќе се инвестира во подобрување на комуналната инфраструктура во Гостивар е 7,2 милиони евра. Овие средства ќе бидат наменети за набавка на опрема за откривање протекување вода со цел намалување на загубите на вода, предвидени се средства и за нови резервоари и цевководи и за подобрување на мрежата.

Покрај грантот од Швајцарија, Гостивар за реализација на овој проект ќе добие и 250 илјади евра грант од КфВ банка, како и заем од Владата во износ од 1,7 милиони евра. Исто така, општината ќе учествува со сопствени средства во проектот со износ од 682 илјади евра.

Грант средства за комунални проекти од КфВ банката наскоро ќе се доделат и за општините Радовиш и Кавадарци, стои во соопштението од кабинетот на министерот за финансии. вг/дма/13:35

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...