• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Две фирми повлекоа проекти од Фондот за иновации

Две фирми повлекоа проекти од Фондот за иновации

Скопје, 26 јули 2018 (МИА) - Компаниите ДОО Гинис 3Д Прилеп и КАСТ ИНВЕСТ ДОО Скопје, кои добија средства за инвестициски проекти од Фондот за иновации и технолошки развој, ги повлекле проектите.

- До Фондот за иновации и технолошки развој се пристигнати две известувања за повлекување на два инвестициски проекти на компаниите: ДОО Гинис 3Д Прилеп за проектот „Гинис принт 2018“ со побарани средства од Фондот во износ од 9.999.338,40 денари и сопствено учество од 23.331.789,60 денари и КАСТ ИНВЕСТ ДОО Скопје за проектот „Ја лееме нашата иднина“ со побарани средства од Фондот во износ од 9.990.000,00 денари и сопствено учество од 23.310.000,00 денари, соопшттија од ФИТР.

И двете компании беа добитници на средства под инструментот технолошки развој, стои во соопштението од Фондот за иновации. вг/дма/16:27

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...