• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Туристичките работници очекуваат рекордна сезона

Туристичките работници очекуваат рекордна сезона

Скопје, 25 јули 2018 (МИА) - Многу поголем раст од лани и рекордна сезона, очекуваат годинава туристичките работници.

Според нив, досегашниот таргет од еден милион гости е надминат, сега целта е два милиона.

- Мислам дека 20 отсто поголем раст ќе имаме оваа година за разлика од минатата. Нема никакви проблеми. Многу е важно што ја пројдовме досегашната бариера од еден милион туристи. Тоа е најбитно. Сега ни е целта два милиона. Кога ќе биде тоа, дали во наредната година или две, ќе видиме, изјави претседателот на Туристичко-угоститилската комора при Сојузот на стопански комори (ССК) Аркан Керим.  

За 2019 година, освен од Полска и Холандија, Керим најави гости и од Романија. Рече дека соработката во овој дел ќе се интензивира зашто интерес од двете страни постои, а во таа насока денеска беше потпишан и Меморандумот за соработка со Националниот патронат за туристички агенции во Романија. мч/са/13:48

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ