• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Зголемен прометот во трговијата на мало

Зголемен прометот во трговијата на мало

Скопје, 31 јули 2018 (МИА) - Прометот во трговијата на мало, во јуни годинава во споредба со истиот месец лани е зголемен во групата Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун и тоа номинално за 8,2 отсто, а реално за 5,9 отсто. 

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во групата Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво прометот номинално е зголемен за 10,4 отсто, а реално за 7,9 отсто, а во Трговија на мало, освен трговија со горива номиналното зголемување изнесува 9,3 проценти, а реалното 7,5 проценти.

Во групата Трговија на мало со автомобилски горива, пак, прометот номинално е зголемен за 13,3 отсто, а реално е намален за 4,2 отсто. вј/сд/15:30

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ