• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Македонска компанија лидер во Европа во промоција на дигитална писменост

Македонска компанија лидер во Европа во промоција на дигитална писменост

Скопје, 4 август 2018 (МИА) - Македонската компанија „Цертиадриа“ што ја промовира потребата од дигитални вештини и дигитална писменост кај владини претставници, ја доби наградата „EU Advocate of the Year“ на традиционалниот Глобален партнерски самит минатата недела во Орландо. 

Наградата се доделува секоја година на партнер, што на својот континент остварил придонес за зголемување на свеста за потребата од дигитална писменост и сертификацијата, а „Цертиадриа“ ја доби од  „Сертипорт“.

- Трудот што тимот го вложи во лобирање за потребата од дигитална писменост кај владини претставници е препознаен од Сертипорт со оваа награда. Нашата цел е владините институции да ја препознаат и поддржат потребата од сертификација, како инструмент за мерење на нивото на дигитална писменост, но истовремено преку сертификацијата на младите генерации да им се овозможи да ја пронајдат работата за која сонуваат, вели директорот на „Цертиадриа“ Марко Серафимовски.

Таргети на Цертиадриа“ се и образованието и бизнис секторот. Компанијата активно работи во Албанија, Бугарија, Босна, Хрватска, Словенија, Србија, Македонија, Малта, Црна Гора и Косово, каде нуди сертификати од индустриски лидери како: Microsoft, Adobe, Autodesk, ISTQB, DASA and IAPP. Истовремено го споделува своето знаење и искуство со владини и образовни институции, со цел создавање наставна програма која ќе биде во согласност со новите трендови. На овој начин компанијата ја исполнува својата општествена  одговорност и помага во транзицијата кон новиот дигитален свет. мч/10:01

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Kолумбиjа затвори музеј на Пабло Ескобар

Колумбискиот град Меделин, во соработка со миграци...

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во „г...

Ким Џонг-ун му подари два тона печурки на својот јужнокорејски колега

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, му подари ...

Брус Гринвуд ќе глуми во продолжението на „Сјаење"

Холивудскиот ветеран Брус Гринвуд ќе има своја уло...

Истражувачите поблиску до конечно лоцирање на бродот на капетан Џејмс Кук

Потрагата по кобното место за „Ендивор“ - бродот н...