• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Брако: Единствени сме што произведуваме медицинска опрема во земјава

Брако: Единствени сме што произведуваме медицинска опрема во земјава

Скопје, 18 август 2018 (МИА) - ВМРО ДПМНЕ наместо да се занимава со суштински работи за државата, да ги остави приватните македонски компании да функционираат нормално на пазарот. Ниту сме дел од политиката, ниту ќе бидеме како компанија, а тоа го докажавме изминатите години, се посочува во реакцијата на компанијата на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека „Брако“ која е во сопственост на вицепремиерот Кочо Анѓушев, незаконски го добила тендерот за  снабдување со медицинска опрема во јануари годинава на психијатарската болница „Негорци” од Гевгелија, бидејќи постои судир на интереси.

Од Брако, појаснуваат дека нивна основна дејност е производство на жичени и лимено-цевкасти производи, медицински мебел и помагала и телекомуникациската опрема и дека се единствената домашна компанија што произведува медицинска опрема, работи 15 години и вработува 600 луѓе. Од 2009 година кога воспоставиле соработка со шведската компанија RoMedic, член на групацијата Handicare, медицинската програма станала суштински дел од нивното производство и вклучува производство на медицински помагала и мебел.

- Специјализираната намена и одличниот квалитетот на изработката од оваа програма, придонесе компанијата и брендот да станат препознатливи на многу пазари како на Балканскиот полуостров така и во Европа. Медицинските установи во земјава од јавното и од приватното здравство, исто така, со години се опремуваат со медицински мебел произведен во Брако. Во законските постапки за Барање за прибирање понуди за медицински мебел спроведени од здравствени институции во земјава учествуваше и Брако и во некои од нив, поради најниската понудена цена, беше и избран за најдобар понудувач. Овие договори беа склучени во јануари 2018 година, подвлекуваат од „Брако“.

Како специјализирана компанија за производство на жичени и лимено-цевкасти производи, медицинските помагала и производи и телекомуникациската опрема, Брако, се посочува, дури 96 отсто од целосното производство го извезува во 19 држави. вг/нд/16:08

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Две јапонски сонди слетаа на астероидот Ријугу (видео)

Јапонско вселенско летало „Хајабуса2“ испрати два ...

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...