• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Во јуни 72,6 отсто од потрошената струја од домашно производство

Во јуни 72,6 отсто од потрошената струја од домашно производство

Скопје, 24 август 2018 (МИА) - Македонија во јуни годинава вкупно потрошила 527.856 мегават часови електрична енергија, 4,123 милиони нормални метри кубни природен гас, 410.807 тони јаглен и 80.943 тони нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика, 72,6 отсто од потрошената електрична енергија е од домашни извори, а 94,9  отсто од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на струја. вј/скс/14:12

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ