Работна средба меѓу претседателите на коморите на Косово и Македонија

Работна средба меѓу претседателите на коморите на Косово и Македонија

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Работна средба меѓу стопанските комори и претставници на бизнис заедниците од Македонија и Косово во насока на поттикнување и зголемување на билатералната соработка меѓу двете земји денеска организираат претседателите на Стопанската комора на Македонија и на Стопанската комора на Косово, Бранко Азески и Берат Рукичи.

На работната средба, што ќе се одржи во близина на косовското село Доганај на излезот на веќе завршениот дел од автопатот, предвидено е да се дискутира за можностите за продлабочување на соработката меѓу двете земји во делот на инфраструктурата, можноста за развивање заеднички проекти, поттикнување на инвестициите меѓу двете земји и идните активности во рамките на Коморскиот инвестициски форум (КИФ). вј/са/07:37

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...