• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Работилница на РСБСП и МВР во Охрид

Работилница на РСБСП и МВР во Охрид

Скопје, 25 март 2017 (МИА) - Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) и Министерството за внатрешни работи денеска и утре  во Охрид ја организираат првата од дводневната работилница  за надлежните лица од  МВР  на  која преку  размена на искуство, знаење и информации  ќе се  анализираат состојбите со безбедноста на патниот сообраќај на локално ниво, начините на работа и ќе се дефинира пристап, методи и мерки како актуелната состојба може да се подобри односно да се намали бројот на загинати и повредени лица.

Според статистиката во 2016 година, на територијата на Република Македонија 165  лица го загубиле животот  во сообраќајни незгоди, а 843 се тешкo повредeни. Податоците покажуваат дека на подрачјето на СВР Охрид во 2016 година се случени 287 сообраќајни незгоди со потешки последици од кои 21 сообраќајна незгода со загинато лице и 266 сообраќајни незгоди со повредени лица, при што 25 лица го загубиле животот во тие незгоди,  а  59  лица се тешко повредени.

На работилница присуствуваат надлежните лица од СВР Охрид и истакнати професори и експерти од областа на безбедноста на патниот сообраќај кои ги познаваат начините и методите на работа на сообраќајната полиција и на Министерството.

-Целта на оваа работилница е заеднички со припадниците на МВР преку стратешкиот и научниот пристап да се анализираат состојбите во патниот сообраќај и заеднички да се утврди што е тоа што може да се подобри, истакна Стојче Стаменковски претседател на РСБСП.

Од РСБСП информираат дека работилници од ваков вид до крајот на оваа година ќе се реализираат заедно со МВР во сите осум сектори за внатрешни работи во Министерството. бк/14:44

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ