• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Над 3.600 првачиња добија сообраќајни безбедносни елеци

Над 3.600 првачиња добија сообраќајни безбедносни елеци

Скопје, 25 октомври 2017 (МИА) - Над 3.600 првачиња добија  флуоресцентни елечиња за безбедно движење во сообраќајот, во рамки на акцијата „Безбедни првачиња“ што како дел од проектот „Заедно за поголема безбедност во сообраќајот“ во изминатите два месеца ја спроведе Триглав осигурување. 

Целта на акцијата беше зголемување на безбедноста на првачињата во сообраќајот  и подигнување на нивната свест за важноста на внимателното движење.

Акцијата „Безбедни првачиња“ што беше спроведена во  50 основни училишта низ цела Македонија, имаше и краток едукативен дел за основните правила во сообраќајот.

- Употребата на безбедносни елеци придонесува кон поголема видливост на најмладите во сообраќајниот метеж, а со тоа и кон нивна зголемена безбедност. На овој начин сакаме да придонесеме кон подигнување на свеста и кај возрасните учесници во сообраќајот, да забележат дека има деца секаде околку нас и оти треба крајно внимателно и одговорно да се однесуваме во сообраќајот, за поголема безбедност на сите, изјави главниот извршен директор на Триглав Осигурување, Ѓорѓе Војновиќ.лв/са/13:02

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...