• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Роналдо: Одлуката да се напушти Реал беше лесна

Роналдо: Одлуката да се напушти Реал беше лесна

Торино, 23 август 2018 (МИА) – Ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо изјави дека го оставил зад себе периодот што го поминал во Реал. 33-годишниот се пресели од шпанскиот во италијанскиот клуб ова лето за 117 милиони евра.

- Тоа беше лесна одлука.  Она што беше во Мадрид беше неверојатно. Добив се, моето семејство живееше таму, но овој дел од животот е во моето минато. Сега сум фокусиран на Јувентус, рече Португалецот.

Роналдо играше за Реал од 2009 до 2018 година. Во ова време, тој постигна 450 гола во 438 игри, освои 15 трофеи, вклучувајќи ги и четирите во Лигата на шампионите.

Дебитираше за Јувентус на во саботата против Киево, но не постигна гол во триумфот на неговиот тим од 3:2. зс/13:52

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.