Меси прв до 150 асистенции во Ла Лига во 21. век

Меси прв до 150 асистенции во Ла Лига во 21. век

Барселона, 3 септември 2018 (МИА) – Капитенот на Барселона, Лионел Меси, во натпреварот од третото коло Шпанското првенство одигран вчеравечер на „Камп Ноу“ постигна два гола и запиша две асистенции.

Натпреварот заврши со побед ана каталонците од 8:2, а Меси стана првиот фудбалер со остварени 150 асистенции во 21. век во Ла Лига.

Најблиску до ова остварување на Аргентинецот од активните играчи во најсилните пет европски лиги е Цеск Фабрегас од Челзи со 143 додавања по кои бил постигнат гол.

Хуеска е 37 екипа во Ла Лига против која Лионел Меси постигнал гол и е прв и во статистичката категорија. зс/08:37

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...