• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

По Алонсо и Вандорн заминува од Мекларен

По Алонсо и Вандорн заминува од Мекларен

Лондон, 3 септември 2018 (МИА) - Мекларен следната сезона во Формула 1 ќе има нов тим на возачи, откако денеска беше соопштено дека на крајот од сезоната ќе ја прекинат соработката и со Белгиецот Штофел Вандорн.

Тој во Мекларен пристигна во 2013 година преку програмата за млади возачи,  од 2016 година стана резервен возач, а од 2017 година беше вклучен во главниот тим заедно со Фернандо Алонсо.  

- Му благодариме на Вандорн за посветеноста и напорниот труд. Тој е талентиран возач и се гордееме што му помогнавме да влезе во светот на Формула 1, истакна првиот човек на Мекларен, Зак Браун.

Вандорн во болидот на Мекларен возеше на 34 трки.

- Горд сум што бев дел од Мекларен, иако не ги остваривме резултатите на кои се надевавме. Планирам да го дадам максимумот на следните седум трки, а потоа ќе ги соопштам плановите за следната сезона, истакна белгискиот возач.

Местото на Вандорн ќе го заземе Ландо Норис, кој досега беше тест возач во тимот, а Фернандо Алонсо следната сезона ќе го замени Карлос Саинс Јуниор. дб/ми/16:57

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ