ФА нема да го казни Шкодран Мустафи

ФА нема да го казни Шкодран Мустафи

Лондон, 3 септември 2018 (МИА) - Фудбалска федерација на Англија (ФА) нема да го казни фудбалерот на Арсенал, Шкодран Мустафи, откако првиот гол во сезоната го прослави покажувајќи симбол на орел со рацете.

Мустафи е германски државјанин со албанско потекло од Гостивар, а постигна гол со глава по изведувањето на корнер од страна на неговиот соиграч Гранит Џака на натпреварот против Кардиф.

Иако ФА строго забранува употреба на политички симболи, сепак во овој случај против 26-годишниот германскиот репрезентативец нема да покрене дисциплинска постапка. дб/ссм/20:32

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...

Меган Маркл во живанши-тоалета од 2.510 фунти

На традиционалната средба со припадници на маорска...

Ѕвездата од „Бубалици“ во уште една хумористична хит-серија

Еден од главните актери во комедијата „Бубалици“, ...