• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Почина поранешниот југословенски боксер Бенеш

Почина поранешниот југословенски боксер Бенеш

Бања Лука, 4 септември 2018 (МИА) - Легендарниот боксер и поранешен југословенски репрезентативец Маријан Бенеш почина денес во Бања Лука на 67 години.

Бенеш, роден во Белград за Југославија имаше 272 победи во кариерата, покрај 16 порази и 11 нерешени меча и заедно со Мате Парлов се сметаат за најдобри југословенски боксери на сите времиња.

На Европскиот боксерски шампионат во Белград во 1973 година, ја освои шампионската титула во лесна категорија. Истата година тој беше прогласен за најдобар спортист, а шест години подоцна и како професионалец, тој ја освои европската титула во Европската боксерска унија (ЕБУ).

Бенеш се повлече од боксот во 1983 година, по што имаше само два ревијални меча.

Беше член на Боксерскиот клуб Славија од Бања Лука. зс/13:36

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ