• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Надал ја доби петчасовната пресметка со Тим

Надал ја доби петчасовната пресметка со Тим

Њујорк, 5 септември 2018 (МИА) – Првиот носител на Грен слемот во Њујорк, Рафаел Надал (Шпанија) се пласира во полуфиналето, откако утринава по голема борба го совлада Доминик Тим од Австралија.

Мечот кој траеше нешто помалку од пет часа беше решен во пет сет. Тим одлично почна и го реши првиот сет со 6:0. Следуваа 6:4 и 7:5 за Надал. Четвртиот и петтиот сет беа одлучени во тај-брејк. Прво Тим изедначи по 7:4 во тај-брејкот во четвртиот сет, за потоа Шпанецот по 4:5 да дојде до 7:5 во тај-брејкот од петтиот сет з аконечен триумф.

Противник на Надал во полуфиналето на УС Опен ќе биде Хуан Мартин дел Потро од Аргентина.

Другите двајца полуфиналисти ќе бидат познати по одигрувањето на мечевите: Чилиќ – Нишикори и Ѓоковиќ – Милман. зс/08:22

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.