• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Суарез: Кога нема да бидам на нивото на Барселона, ќе заминам

Суарез: Кога нема да бидам на нивото на Барселона, ќе заминам

Барселона, 5 септември 2018 (МИА) - Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез изјави дека ќе го напушти тимот кога ќе сфати дека повеќе нема да може да одговори на задачите. Според Уругвајскиот, така е фер кон клубот.

- Големите играчи како Чави и Иниеста не можеа да ги завршат своите кариери во каталонскиот клуб, бидејќи тоа е тешко. Кога повеќе нема да одговарам на нивото на Барселона и јас ќе го сторам тоа. Ова е нормално однесување. Барселона е клуб за кој мечтаат многу фудбалери и секој што ќе ја добие довербата мора да ја оправда. Јас секогаш ќе се обидувам да играм максимално, изјави Суарез.

Тој се осврна и на минатата сезона и рече дека не може да ја заборави елиминацијата од Рома во Лигата на шампионите.

- Се уште жалам за поразот во Рим (3:0). Според мене, причина за тоа е мечот со Леганес што го игравме три дена претходно. Имавме комотна позиција на врвот во Ла Лига и мислам дека не требаше да играм 90 минути на тој меч за да бидам одморен со Рома, нагласи Суарез.

Уругвајскиот репрезентативец во Барселона е од 2014 година. Претходно настапуваше за Ливерпул, Ајакс, Гронингем и Насионал. зс/09:31

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.