• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Тим: Не заслужив да загубам

Тим: Не заслужив да загубам

Њујорк, 5 септември 2018 (МИА) - Австралискиот тенисер Доминик Тим оцени дека само еден поен бил пресуден за неговиот пораз против шпанскиот тенисер Рафаел Надал во четвртфиналниот натпревар на Ју-Ес опен.

Надал го совлада Тим по речиси пет часа игра во пет сета со резултат 0:6, 6:4, 7:5, 6:7 (4:7), 7:6 (7:5).

- Ќе го паметам овој натпревар. Тенисот понекогаш знае да биде суров. Мислам дека не заслужив да го загубам овој натпревар. Меѓутоа, некој мораше да биде поразен. Надал е одличен играч и му посакувам да ја освои титулата, истакна Тим.

Надал изјави дека победата и пласманот во полуфиналето многу му значат, но дека воедно му е жал за елиминацијата на Тим.  

Противник на Надал во полуфиналето ќе биде аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро. дб/ми/16:44

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Две јапонски сонди слетаа на астероидот Ријугу (видео)

Јапонско вселенско летало „Хајабуса2“ испрати два ...

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...