Раиконен незадоволен од однесувањето на навивачите на Ферари

Раиконен незадоволен од однесувањето на навивачите на Ферари

Монца, 5 септември 2018 (МИА) – Возачот на Ферари Кими Раиконен изјави дека не го разбира однесувањето на навивачите кои, по завршувањето на трката за Големата награда на Италија, го исвиркаа победникот Луис Хамилтон.

Британскиот возач и неговиот клупски колега од Мерцедес, Валтери Ботас, беа цел на незадоволството на приврзаниците на Ферари, откако Хамилтон стигна до четвртиот триумф во изминатите пет години на патеката во Монца.

Раиконен заврши на второто место на домашната патека на неговиот тим, но упати критики кон навивачите.

- Тоа не беше убаво и не би требало да се случува. Меѓутоа, тоа не е моја одлука и се случи. Таков е животот, но сепак е грдо, истакна Раиконен.

Ферари нема остварено победа на свој терен од 2010 година, кога Фернандо Алонсо беше најбрз на патеката во Монца. дб/цч/21:17

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...