• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Агаси: Тенисот е подобар по враќањето на Ѓоковиќ во врвна форма

Агаси: Тенисот е подобар по враќањето на Ѓоковиќ во врвна форма

Њујорк, 7 септември 2018 (МИА) - Андре Агаси истакна дека е значајно за квалитетот на тенисот тоа што најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ повторно се натпреварува во врвна форма.

Агаси беше дел од стручниот тимот на Ѓоковиќ, но во април двајцата се разидоа и српскиот тенисер започна да тренира со Маријан Вајда.

- Му беше потребно време да донесе одредени одлуки во врска со повредата на лактот. За жал имаше одредени проблеми, кои со операцијата беа отстранети. Новак е талентиран и се бореше со целата сила. Мислам дека беше посветен само на едно нешто и затоа е добро да го видиме на врвот. Тенисот сега е подобар поради тоа, истакна Агаси.

Ѓоковиќ во полуфиналето на Ју-Ес опен ќе се соочи со јапонскиот тенисер Кеи Нишикори. дб/цч/21:19

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...