Чешка остана без селектор по дебаклот со Русија

Чешка остана без селектор по дебаклот со Русија

Прага, 11 септември 2018 (МИА) - Карел Јаролим поднесе оставка од селекторската позиција во чешката фудбалска репрезентација по поразот од Русија со 5:1 во пријателскиот дуел одигран вчеравечер во Ростов.

Во наредните денови, Фудбалската асоцијација на Чешка ќе се сретне со кандидати кои би можеле да го наследат Јаролим на селекторското место.

62-годишнито Јаролим ја предводеше Чешка од 2016 година. Под негово водство, репрезентацијата не успеа да се квалификува на Светското првенство 2018 година, освојувајќи трето место во групата зад Германија и Северна Ирска. зс/14:16

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...