• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Леклер го менува Раиконен во Ферари

Леклер го менува Раиконен во Ферари

Маранело, 11 септември 2018 (МИА) - Веста од Формула 1, која се очекуваше и која сите знаеја, веќе е факт: Шарл Леклер го менува ветеранот Кими Раиконен во Ферари. Ова беше објавено од страна на „Скудерија“ откако прецизираа дека Финецот заминува по крајот на сезоната.
 
Светскиот шампион за 2007 година, сепак, нема да си замине од Формула 1, откако ќе го заземе местото на младиот пилот во Заубер, каде Французинот го покажа својот талент во оваа година.
 
Договорот на Кими е за две сезони, па така тој ќе се врати во тимот каде што ја започна својата кариера. Договорот на Леклер е само за 2019 година.
 
- Соновите се остваруваат. Ќе возам за Ферари во Формула 1 во 2019 година. Секогаш ќе бидам благодарен на тимот за можноста што ја добивам, напиша младиот пилот на Твитер.
 
Неговото доаѓање во тимот од Маранело може да се дефинира како историско, бидејќи досега Ферари не се обложувал на млади и неискусни пилоти во својот тим. 
 
Во исто време Кими има солидна година, иако повторно е во сенката на Себастијан Фетел и ќе биде интересно во преостанатите трки какво ќе биде неговото однесување на патеката и колку ќе му помага на Германецот во битката за титулата со Луис Хамилтон. вз/15:27

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...