• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Шпанија планира да поднесе кандидатура за ЕП 2028

Шпанија планира да поднесе кандидатура за ЕП 2028

Мадрид, 12 септември 2018 (МИА) – Фудбалската федерација на Шпанија планира да поднесе кандидатура за Европското првенство во 2028 година.

За таа цел се одржа состанок меѓу премиерот на Шпанија, Педро Санчез, претседателот на шпанската федерација Луис Рубијалес и првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино.

Засега не е познато дали Шпанија сама ќе ја поднесе кандидатурата или во соработка со Португалија.

Последниот голем фудбалски настан што го организираа Шпанците е Светското првенство во 1982 година.

Во меѓувреме до крајот на месецот треба да биде донесена одлука за организаторот на Европското првенство во 2024 година, а кандидати се Турција и Германија.дб/19:41

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...