• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

МИА Најави-Македонија

МИА Најави-Македонија

6 јули 2018 

Скопје - Седница на собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија. (Сала 4/10:30)

Скопје - Седница на Законодавно-правна комисија. (Сала „Борис Трајковски“/11:00)

Неготино - Министерката за одбрана Радмила Шекеринска ќе се обрати на затворањето на меѓународниот „Летен кампус 2018“, на кој учествуваат 11 држави. (Армиски полигон „Криволак“/10:00, пристигнување/9:30)

Скопје - Министерот за економија Крешник Бектеши ќе се обрати на средбата помеѓу економски новинари на Република Турција и Република Македонија и членките на МАТТО. (Бизнис центар на Халкбанк/10:30)

Скопје - Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе одржи прес-конференција на тема „Распределба на станови за ранливи категории на граѓани“. (Министерство за транспорт/10:00)

Скопје - Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов ќе одржи прес-конференција. (Влада на РМ, Медиа центар/11:00)

Скопје - Народниот правобранител ќе одржи средба со новинари во врска со иницијативата за измени на Правилникот со кој се уредува начинот на доделување ортопедски помагала за децата, вклучувајќи ги и децата со посебни потреби. (Канцеларија на Народниот правобранител/11:30, без сниматели и фоторепортери)

Скопје - Град Скопје и УНДП ќе потпишат договор за соработка за реализација на проектот „Отпорно Скопје: поголема одржливост и иновации за справување со климатските промени“. (Сала на Совет на град Скопје/10:00, изјави за медиуми)

Демир Хисар - Меѓународна научна конференција на тема „Манастирот Слепче во пост-византиската уметност на Балканот во XVI и XVII век“. (Манастир Св.Јован Претече Слепче)

Скопје - Јавна дебата на тема „Игра на среќа врз несреќните јаболко на раздорот“ во организација на Полио Плус. (х.„Порта“/12:00-16:00)

Скопје - Промоција на книгата „Про музика“ од Костадин Костадиновски во издание на Дирекцијата за култура и уметност Скопје. (Фоаје на МОБ/11:00)

Скопје - Во рамки на „Скопско лето“ изведба на танго-балетот „Либертанго“. (МОБ/20:00)

Дојран - Почнува Осмото издание на „Д фестивал“. (15:00)

___________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...