МИА Најави-Македонија

МИА Најави-Македонија

7 јули 2018  

Софија - Владина делегација предводена од премиерот  Зоран Заев ќе учествува на 7. Самит на шефови на влади на процесот за соработка на НР Кина со земјите од Централна и Источна Европа (16+1). (Национален дворец на културата/ изјави за медиуми/12:30)

Скопје - Одбележување на Меѓународниот ден на задруги во организација на Македонската асоцијација на земјоделски задруги и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. (МЗШВ, голема сала/10:30)

Штип - Конференција на тема „Општина без отпад“ во организација на Граѓанското здружение Зелен институт од Скопје, Демократска обнова на Македонија и Bureau de Helling од Холандија. (Општина Штип, голема сала/11:00)

Тетово - Четврто вонредно собрание на Независниот синдикат на полицијата. (Фабрика Тетекс, ресторан Арена/11:00)

Штип - Предавање на тема „Црвени конци:Структура на чувство на текстилните работници во Југославија“ на Chiara Bonfiglioli од Италија. (КУЦ Текстил-Штип/18:00)

Битола - Меѓународен поетски фестивал „Поетски синтези-2018“ во организација на Здружението за наука и култура „Нова“. (Центар за култура/19:00)

Скопје - Единасетто издание на Интернационалниот фестивал на пантомима и Физички театар „Панфиз“ 2018 на кое ќе биде претставена претставата „Снешкото што не сакаше да се истопи“-Визуелен куклен театар „Празеин Алога“. (Македонски народен театар, мала сцена/20:00)

Скопје - Во рамки на „Скопско лето“ ќе се одржи завршен концерт на учесниците на семинарот за виолина на Анна и Олег Кондратенко. (Музеј на град Скопје/20:30)

Битола - Изложба на копаничарско ателје „Пердика“. (Магаза/19:00)

Битола - Вечер на Француска класична музика. (Завод и Музеј/21:00)

___________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...