МИА најави - свет

МИА најави - свет

9 јули 2018 (МИА)

Лондон - Средба на министрите за надворешни работи на западнобалканските земји. 

Анкара - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе положи свечена заклетва за почеток на неговиот нов претседателски мандат.

Париз - Францускиот претседател Емануел Макрон ќе се обрати на заедничка седница на двата дома на Парламентот на Франција, што ќе се одржи во Версај.

Виена/Рим - Почнуваат граничните контроли на австриско-италијанската граница.

Берлин - Кинескиот премиер Ли Кечијанг во посета на Германија.

Брисел - Украинскиот претседател Петро Порошенко во посета на седиштетото на ЕУ.

Њу Делхи - Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин ќе допатува во тридневна посета на Индија.

Јангун - Мајнмарски суд треба да ги објави пресудите на двајцата новинари на Ројтер обвинети за поседување државни тајни.

Лондон - Крштевка на британскиот принц Луис.

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ