• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

МИА најави - свет

МИА најави - свет

11 јули 2018 (МИА)

Брисел - Почнува дводневниот Самит на НАТО. 

Сараево - Во Босна и Херцеговина се одбележува Денот на сеќавање на жртвите од масакрот во Среберница во 1995 година. 

Брисел - Европската комисија ќе го претстави планот за мониторинг на Грција по завршувањето на програмата за помош во август. 

Инсбрук - Средба на министрите за внатрешни работи на Германија и Италија, Хорст Зехофер и Матео Салвини.

Брисел - Јапонскиот премиер Шинѕо Абе ќе се сретне со првите луѓе на ЕУ. 

Прага - Долниот дом на чешкиот Парламент ќе гласа за доверба на малцинската Влада на Андреј Бабиш.  

Единбург - Претседателот на каталонската регионална Влада, Ким Тора во посета на Шкотска. 

Москва - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаку во посета на Русија.

Сингапур - Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин во посета на Сингапур.

Најпјитав - Почеток на Мировната конференција за Мјанмар.

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ