МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

14 јули 2018

Скопје - Под мотото „Одиме напред, Македонија во ЕУ и НАТО“ ќе биде прославено добивањето на поканата за пристапни преговори за членство на Македонија во НАТО. (21:00)

Куманово - Министерот за здравство Венко Филипче ќе се обрати на отворањето на Центри за упатување жртви на сексуално насилство. (Општа болница Куманово/11:00)

Скопје - Прес-конференција на градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски. (ул. „Товарник“ 1/10:00)

Охрид - Со „Бела ноќ“ ќе се одбележи официјалниот почеток на главната туристичка сезона во Охрид. (Градски плоштад/18:00, обраќање на градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски/21:00, концерт на Масимо Савиќ/21:30)

Охрид - Дванаесетта македонска извидничка смотра. (Охридско село Скребатно) 

Скопје - Оворање на новата книжарница на „Литература.мк“. („Скопје сити мол“, втори кат) 

Дебрца - Отворање на 34. Ликовна колонија „Дебрца -2018“. (Село Белчишта)

Битола - Детски перформанс „Добар ден Битола - насмевки по пошта“. (Градски парк /18:00)

Битола - Проекција на документарни филмови на „Студио Милтон Манаки“. (Центар за култура, мала сала/20:00)

Битола - „СМОТРА фествал #8“ – фестивал на електронска музика. (Кафе-бар „Радост“/21:00)

___________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ