• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

16 јули 2018 

Скопје - Седница на собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија. (Сала на Уставна комисија/10:00)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за финансирање и буџет. (Сала 4/11:00)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. (Сала 6/13:00)

Скопје - Јавна расправа на Клубот на пратенички на тема „Акциски план за спроведување на Конвенцијата за спречување и борба против насилство врз жените и семејното насилство на Република Македонија 2018“. (Собрание на Република Македонија, сала „Борис Трајковски“/14:00)

Скопје - Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони Александар Младеновски ќе се обратат на почетокот на изградбата на производствениот капацитет на американската компанија „DURA Automotive Systems“. (Технолошко-индустриската развојна зона „Скопје 2“/11:00)

Скопје - Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе го додели сертификатите на персоналните асистенти на лицата со попреченост. (Влада на РМ/11:30)

Биотла - Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули ќе ја посети РЕК Битола и ќе има средба со невладини органзиации за екологија. (РЕК Битола, изјави за медиуми/12:30)

Скопје - Прес-конференција на Стопанската комора на Македонија на тема: „Актуелни состојби во тутунската индустрија“. (Стопанска комора на Македонија/11:00)

Скопје - Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ќе ја одржи 30-та седница. (АВМУ/14:00)

Скопје - Прес-конференција на Независниот синдикат на полицијата. (Пред СВР-Скопје во Аеродром/12:00)

Битола - Литературна средба „Битола чита“. (Широк сокак/11:00)

Новаци - промоција на документарниот филм за природните ресурси во општина Новаци. (МКЦ Новаци/20:00)

___________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ