МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

19 јули 2018

Скопје - Собранието на Република Македонија ќе ја продолжи 53. седница. (11:00)

Скопје - Седница на Постојаната анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот. (Сала „Борис Трајковски“/10:00)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. (Сала 6/10:30)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за надворешна политика. (Сала на Уставна комисија/10:30)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија. (Сала 4/11:00)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за труд и социјална политика. (Сала 10/11:00)

Скопје -  Две седници на собраниската Законодавно-правна комисија. (Сала 6/12:30)

Скопје - Лидерска средба со претседателите на четирите најголеми политички партии. (Клуб на пратеници/12:00)

Куманово - Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ќе го посети граничниот премин Табановце, каде ќе се делат флаери во рамки на кампањата на МВР и РСБСП. (10:00)

Скопје - Министерот Љупчо Николовски на прес-конференција ќе соопшти нови пакет мерки за поледелските култури, вклучително и за пченицата. (МЗШВ/10:30)

Велес - Заменикот-министерот за локална самоуправа Дејан Павлески ќе учествува на форумот „Децентрализацијата во Република Македонија’’. (Сала на Општина Велес/10:30)

Ресен/Охрид - Македонската развојна фондација за претпријатија ќе одржи информативни средби за земјоделците. (ОУ „Царев Двор“, Ресен/11:00, Месната заедница во Долно Лакочереј, Охрид/20:00)

Скопје - Сојузот на стопански комори ќе одржи прес-конференција за актуелните состојби во градежништвото со посебен акцент на правната сигурност на инвеститорите. (ССК/13:00)

Скопје - Прес-конференција на Синдикатот на Југохром Алзар. (Зграда на ССМ, простории на СИЕР, сала за состаноци/11:00)

Скопје - Полагање цвеќе пред споменикот на децата бегалци во паркот „Жена борец“ по повод 5. Светска средба на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија. (10:00)

Скопје - Почнува кампањата „Лето без пожари“ на Општина Гази Баба.ред Канцеларијата за превенција во Стајковци, на плоштадот/10:00)

Охрид - Прес-конференција по повод јубилејната 30. Поетска ноќ во Велестово. (Сала на Општина Охрид/11:00)

Охрид - Прес-конференција по повод театарската претстава „Мизантроп“ на „Охридско лето“ (кафе-бар „Објектиф“/11:00) и премиерна изведба  (НУЦК „Григор Прличев“/21:00)

Охрид - Отворање на првото издание на „Beach film festival“. (Плажа Оревче/21:00, изјави за медиумите од директорката на фестивалот Ана Опачиќ и режисерот на филмот „Осмиот комесар“ Иван Салај/20:45)

Скопје - Вокално-инструментален концерт на Ансамблот за народни игри и песни „Танец“ во рамки на „Скопско лето“. (Плоштад „Карпошово востание“/20:30)

Битола - Фестивал на музика и традиција „Локум фест“. (Стара чаршија/20:00)

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...

Меган Маркл во живанши-тоалета од 2.510 фунти

На традиционалната средба со припадници на маорска...

Ѕвездата од „Бубалици“ во уште една хумористична хит-серија

Еден од главните актери во комедијата „Бубалици“, ...