МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

21 јули 2018

Гевгелија - Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски ќе се обратат на настан посветен на отпочнувањето со изградба на вештачката акумулација, ХС „Конско“. (локација каде ќе се гради акумулацијата/10:00, новинарските екипи да бидат на влезот во Гевгелија кај кружниот тек во близина на зградата на ЕВН во 09:00) 

Дебар - Заменик-претседателот на Владата, Бујар Османи и министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураку ќе се сретнат со градоначалникот на општина Дебар, Ружди Љата (простории на општина Дебар/12:00)

- Владините претставници и градоначалникот ќе извршат увид во новоизградените инфраструктурни проекти во Дебар (12:30) по што ќе има изјави за медиумите.

Скопје - Проекција на филмот „Тивок залив“. (Факултет за ликовни уметности – Сули ан/ 21:00)

Крушево - Младинската асоцијација „Имка“ - Битола во соработка со Мировниот Корпус на Македонија организираат Камп Глоу. (Детско одморалиште „Бегова Корија“, поранешно Шула Мина)

Скопје - Поетско матине со Јоргос Јанопулос. (Магаза/21:00)

Скопје - Спортски викенд „Илинден 2018“. (општина Илинден)  

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...