МИА Најави - Македонија

МИА Најави - Македонија

25 јули 2018 

Скопје -  Премиерот Зоран Заев ќе присуствува на отпочувањето на изградбата на фабрика на турската компанија Мурат Тиџарет (ТИРЗ Скопје 2, локација веднаш до Ван Хол/12:00)

Скопје - Прес-конференција во Владата на РМ на која ќе се обратат Националниот координатор на Република Македонија за НАТО Стево Пендаровски и директорот за Европски и глобални партнерства на НАТО МекКи.

- во рамки на истата прес-конференција портпаролот Миле Бошњаковски ќе информира за одлуките донесени на 81-вата седница на Владата на Република Македонија. (Медиа центар, Влада на РМ/10:30)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за надворешна политика. (сала на Уставна комисија/10:30)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија. (сала 4/12:00)

Скопје - Прес-конференција на  Туристичко угостителска комора на Македонија. (простории на Сојуз на стопански комори на Македонија/12:00)

Скопје - Завршен промотивен настан во рамките на проектот „Стратешкиот развој на руралниот туризам - основа за комплементарно поврзување и надополнување на индустриската политика и одржливиот развој на Македонија“. (ЕУ Инфо Центар/11:00)

Скопје - Во рамки на Скопско лето „Вечер на популарни оперски арии“ со Полина Тасева (сопран), Влатко Груевски (тенор) и Андреј Наунов (пијано). (Фоаје на Македонската опера и балет/20:30)

Скопје - Прес-конференција по повод концертот на Влатко Стефановски што ќе се одржи на 1 август во Охрид, а е дел од промоцијата на неговиот последен проект, албумот „Мајчин јазик„. (ресторан „Пелистер“/12:00)

Скопје - Промотивни настани за книгата „Динга стоп: скопски приказни од Ново маало“ од Владимир Плавевски во Ново маало и во книжарницата „Литература.мк“. (населба Ново маало/19:00)

Скопје -  Седумдесет и петта по ред „Критична маса“ под слоганот „Каков коктел сака Скопје?“ (Транспортен центар/19:00)

Битола - Прес конференција за Републичкиот фестивал на народни песни и игри „Илинденски денови“ (Центар за култура, мала сала/ 11:00)

Битола - Изложба на кошули од збирката на Музејот за народни носии на колекционерот Јоне Ефтимов (Магаза/20:00)

 

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ