• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

МИА најави - свет

МИА најави - свет

28 јули 2018 (МИА)

Брисел - Поранешниот претседател на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон се враќа од Германија во Белгија, откако Шпанија ја повлече потреницата по него.

Лондон - Дваесет и четиричасовен штрајк на вработените во „Евростар“ поради „опасните услови за работа“.

Хавана - Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив ле Дријан во посета на Куба.

Москва - Протести против најавените реформи на пензискиот систем во Русија во организација на Комунистичката партија на Руската Федерација.

Каиро - Египетски суд треба да ја изрече пресудата на обвинетите во масовниот судски процес против 739 обвинети исламисти, меѓу кои е и лидерот на забранетата организација Муслиманско братство, Мохамед Бади.

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ