МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

МИА Најави - Македонија (ДПЛ)

30 јули 2018 

Куманово - Премиерот Зоран Заев ќе присуствува на отпочнување со градба на нова спортска сала во ОУ „Јероним Де Рада“, во кумановското село Черкези, Куманово. (11:00)

Скопје - Премиерот Зоран Заев на Меѓународниот младински фудбалски турнир Пандев Куп 2018 ќе присуствува нa отворањето на Меѓународниот младински фудбалски турнир Пандев Куп 2018. (Плоштадот Делфина - Порта Влае/20:30) 

Скопје - Свечени изјави на членовите на Државната изборна комисија пред претседателот на Собранието Талат Џафери. (Сала на Влада/10:00)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за надворешна политика.(Сала „Борис Трајковски“/9:45)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за култура. (Сала 6/10:00)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. (Сала 4/11:00)

Скопје - Седница на Законодавно-правната комисија. (Сала 4/13:00)

Скопје - Регулаторната комисија за енергетика ќе одржи три подготвителни седници. (палата „Лазар Поп Трајков“, 6 кат/Сала за состаноци/11:00/12:00/12:45, прес-конференција/14:00)

Куманово - Промоција на младинска повелба за мир. (Голема сала, Општина Куманово/11:00) 

Охрид - „Балканскиот караван“ за промоција на турската култура во посета на Охрид. (17:00-19:00) 

Скопје - Водечката кураторка во Гараж Музејот на современа уметност во Москва и директор на Independent Cirators International (ICI) во Њујорк Кејт Фаул ќе одржи предавање на тема „Рефлексивен музеј“.(Музеј на современа уметност/20:00)

Битола - Прес-конференција за театарската претстава „Но(е)ва Македонија“. (Битолски театар / 10:00)

Битола - 
Манифестација „На секое дете му треба семејство“. (Плоштад „Магнолија“ / 18:00)

Битила - 
Фестивал „Илинденски денови“ – вечер на интернационална музика и игра (ракометно игралиште / 20:00)

____________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...